Po letových fotkách sov v noci jsem toužil již delší dobu. Na internetu je těchto snímků od wildlife fotografů velmi, velmi málo a tak inspirací bylo bohužel poskrovnu…
Stále jsem se tak trápil s otázkou, jak k takovým fotkám v praxi jednoduše dojít!? Žádné tělo přece nedokáže za absolutní tmy ostřit, natož abychom sovu v letu zahlédli!? Svítit si na určené místo? Tomu se sova spolehlivě vyhne! Stále jsem to, ale nevzdával 🙂
Nakonec mi napadlo, že bych si mohl sestrojit technického pomocníka – fotospoušť na principu „téměř“ neviditelné optické závory.
Jelikož soví období je v plném proudu a já nechtěl tuto sezónu promrhat, pustil jsem se okamžitě do vývoje a následně i do vlastní konstrukce.
Fotospoušť napoprvé nefungovala, ale ideálně. Celý systém měl několika milisekundové zpoždění, což je nevýhoda i komerčních zařízení. Nakonec jsem vše, ale vypiplal k dokonalosti a fotospoušť reaguje a odpaluje naprosto okamžitě. Lze s ní pro představu fotit v improvizovaném domácím ateliéru např. padající kapky vody, nebo jiné dynamické jevy (prasknutí balónku, tříštění skla, apod…).
Nastal den „D“ a okamžik, vyrazit se zařízením do terénu a vyzkoušet vše v praxi na mém oblíbeném puštíkovi – Sova lesná / Puštík obecný ( Strix aluco ) ! 🙂 První fotka padla sice asi za necelou půlhodinku za mého vnitřního jásotu, ale fotky se mi zdály bohužel nějaké „divné“ – parazitní zdvojený odraz světla ze zábleskového zařízení od okolních stromů udělalo své. Nakonec jsem vše, ale odladil a první fotky, za které se nemusím stydět jsou nakonec na světě! 🙂
Automatickou fotospoušť na principu optické závory v kombinaci s PIR pohybovým čidlem mohu vyrobit v případě zájmu i na zakázku. Více k tomuto tématu a o wildlife fotospoušti naleznete zde.
Celkovo 2,037 zobrazení, z toho dnes 2 !
Super
Děkuji! 😉