Líška hrdzavá ( Vulpes vulpes) je našou najbežnejšie videnou šelmou. Patrí do čeľade psovité no svojou stavbou tela sa líši od psa či vlka. Jej telo je dlhé až 1,3 metra no z toho pripadá 40-50 cm na chvost. K svojmu pomerne dlhému telu je výška v záhlaví len cca 35cm. Stavbou tela je prirodzeným vývojom predurčená k zakrádaniu sa ku koristi. Častokrát sa desiatky metrov plazí aby sa čo najnepozorovanejšie dostala ku koristi a tak mohla zaútočiť. Na Slovensku sa vyskytuje na 95 % územia. V minulosti sa lovila hlavne pre jej hrdzavý vzhľad. A následne z kožušiny boli vyrábané kožuchy. Na šťastie sú tieto módne doplnky z kožušín zvierat aspoň v niektorých štátoch minulosťou. Líšku môžeme identifikovať aj podľa zvuku.
Rozmnožovanie
Mimo obdobia rozmnožovania žije líška samotársky vo svojej nore pod zemou. Obdobie rozmnožovania pripadá na zimu v mesiacoch január a február. Vtedy môžeme počuť jej zvukové prejavy. Prejavuje sa hlasným a prenikavým štekaním. Obdobie narodenia šteniat záleží od oblasti v akej líška žije. U nás pod Tatrami je to neskôr ako napr. na západnom Slovensku. Po narodení šteniat sa o celú rodinu stará samec a vôbec to nemá ľahké. Malé šteniatka začínajú vidieť a počuť až po dvoch týždňoch po narodení. Počas prvého mesiaca života už začnú primať aj mäsitú potravu, ktorú im matka predkladá už natrávenú.
Prvé pohľady na svet
Prvé spoznávania okolia prebieha zábavnou formou. Sú to šteniatka ktoré nemajú žiadne skúsenosti s predátormi. Často sa stávajú korisťou Orla Skalného alebo túlavých psov. Každým dňom života sú odvážnejšie a skúmajú prostredie niekedy aj veľmi ďaleko od svojej nory. Trojmesačné líšky už behajú takmer všade a to sa im stáva osudné najmä na cestách, kde prichádza o život viac ako 30% novonarodených šteniat.
Odvaha
Tento príbeh mám stále pred očami. Mal som šťastie a zažil moment ktorý sa v prírode často neopakuje. Pri čakaní na medveďa cez medvediu ruju som v diaľke videl líšku ako prechádza pomedzi stromčeky. Z oblohy niečo zletelo na zem, vôbec som nespozoroval čo to bolo. A vtedy začala bitka. Všetko sa to odohrávalo na okraji lesa a bolo to dosť ďaleko. Až podľa pískania som dokázal identifikovať že to bol Orol Skalný. Vtedy líška pozbierala všetky sily a ubránila útok orla. Celý priebeh som sa snažil zachytiť fotoaparátom no nedarilo sa mi zaostriť na klbko orla a líšky. Pripravený som čakal čo bude nasledovať. To že líška vyženie orla a asi tri krát za nim vyskočí v snahe chytiť ho. O tom sa nám fotografom iba sníva. No teraz to bola realita. Líške sa orla nepodarilo chytiť a za pár sekúnd bolo v lese ticho akoby sa vôbec nič nestalo.
Statočnosť
Aj napriek chýbajúcemu oku dodriapanej celej hlavy bol lišiak v plnej kondícii.
Fotogaléria:
Celkovo 10,076 zobrazení, z toho dnes 4 !