Každý wildlife fotograf vie, že keď chce odfotiť zviera vo voľnej prírode, musí isť bližšie, alebo mať poriadny teleobjektív. Asi každý z nás poškuľoval po tom, čo by sa mu najviac hodilo, ale pravdepodobne ho nepustili finančné možnosti. Canon 600/4 L IS USM III je presne to, po čom v kútiku srdca túžime. Dlhý, ľahký, ostrý – to je to, čo tento objektív sprevádza, a tak vytvára špeciál do divokej prírody. Tak sa poďme na neho spoločne pozrieť.
Prvý dojem, keď som ho dostal do ruky.
S originál 600-kou som veľmi nefotil, ale raz som mal príležitosť stretnúť sa s jej prvou verziou. Pamätal som si jej veľkosť a váhu. Doslova bolo čo držať v ruke a nosiť v batohu na chrbte. Nebolo to len delo na machrovanie, ale aj náradie pre fitnes. Pri preberaní trojkovej rady som sa už šteloval, keď mi ju podávali a na moje prekvapenie som si prv myslel, že to puzdro je prázdne. Ona skutočne váži len 3050gr, čo je excelentné odľahčenie takéhoto teleobjektívu. Ak to porovnám s predchádzajúcou verziou, čo je cca 3900gr, som ušetril skoro kilo, a keď s jednotkovou verziou, čo vážila cca 5360gr, tak viac ako 2kg. Tento parameter bude jeden z hlavných dôvodov, prečo meniť staré za nové. Váha okolo 3kg umožní fotografovanie z ruky, a to úplne pohodlne. Moja dvojková tristovka z 2X tc a foťákom váži cez 3kg, čo znamená, že trojková rada sa svojou váhou vyrovná aj menším objektívom. Ja osobne preferujem voľnosť pri fotografovaní, aby som mohol robiť rôzne krkolomné polohy pri hľadaní vhodnej kompozície. Ťažký objektív = zlá a ťažká manipulácia. V tomto prípade som nepocítil žiadne obmedzenia a doslova som si ho užíval. V lese som mal len jeden problém, že som s ním miestami zavadil, pretože je značne dlhý a robustnejší ako moja spomínaná 300ka s 2x TC. Fotografovanie z ruky s III radou nie je už žiaden problém. Hodí sa aj na tzv. šulačky po prírode bez toho, aby Vás boleli ruky, či chrbát. V porovnaní s teraz najsilnejšou konkurenciou Sony či Nikon, obstáva veľmi dobre. Rozdiel medzi Sony 600mm a Canon 600mm je iba 10 gr. Oproti Nikon 600mm je to už veľa, a to je cez 700gr, ale to preto, že oni nemajú 3 verziu. Výrobcovia vážia objektívy bez slnečnej clony so statívovou objímkou. 10gr je veľkosť asi jedného cukríka, alebo malého vtáčika orieška. Tento parameter je tak zanedbateľný, že sa nedá tvrdiť, že tam ani nejaký rozdiel vôbec je, a predsa to môže dorovnať práve slnečná clona.
Tak síce papierovo nie je Canon 600mm III jednotkou váhy na trhu, pretože ho Sony predbehlo o 10gr, no príde mi vtipné, že to vôbec niekto bude pri výbere riešiť a argumentovať váhou.
Zase o niečo bližšie.
Príroda nie je len medveď, jeleň, či líška. Medzi fotografovanie patrí aj fotenie malých spevavcov, a tam doslova fotograf s FullFrame fotoaparátmi prepočítava každý centimeter. Pri starej 600-ke bola minimálna zaostrovacia vzdialenosť 5,5m, čo znamená, že na fotenie malých vtáčikov to bolo veľmi ďaleko. Trojková verzia urobila veľký pokrok a posunula minimálnu zaostrovaciu vzdialenosť o 1,3 metra na 4.2, čo je veľké plus. 1.2 metra urobí veľmi veľa pri fotení malých objektov. Bude sa už s ním dať ísť bez problémov aj na rosničky. Praktickosť objektívu o to stúpla. Dokonca môžem tvrdiť, že je v tom jednotka oproti konkurencii : Sony 600mm má minimálnu zaostrovaciu vzdialenosť 4.5 metra a Nikon 4.4metra. Teda nie je to veľa, ale ak sa pozeráme na parametre cez okuliare konkurencie, tak tu Canon vedie. A pri kombinácii s TC sa dostávame ešte bližšie.
Porovnávať tento objektív s radou II nemusí byť až také priepastné. Preto ho len spomeniem. Oproti II rade sa posunulo o 0,30 m.
Myslím si, že tento parameter sa pridá medzi tie dôležité k prechodu na nový objektív.
Obrazová kvalita
Aj v tomto parametre urobil výrobca krok dopredu. Aby som mohol 100-percentne porovnať jednotlivé výsledky, potreboval by som všetky tri objektívy postaviť na statív a urobiť na rovnaký snímač testovaciu snímku. Ak toto nespravím, ťažko sa vyjadruje o tom, aký veľký krok to bol. V čase, keď bola prvá verzia, boli aj iné snímače ,ktoré neprenášali takú obrazovú kvalitu ako dnes. Preto to budú len moje pocity a dojmy.
Výstup sa mi páči, pretože sa radí medzi tie najlepšie z najlepších. V porovnaní so staršou verziou je obraz ostrejší , vykreslenejší a kontrastnejší. Dokonca aj v zlých svetelných podmienkach dokázal vykresliť krásne detaily. Ostrosť objektívu je na celom obraze a od clony 4. Taktiež sa tam nenachádza žiadna chromatická aberácia, ani okrajové skreslenie. Pri spracovávaní sa mi s ním veľmi dobre pracovalo, pretože ak aj som mal jemnú pohybovú neostrosť, v rámci kvalitnej kresby som ju vedel krásne v pc nahradiť. Na testovanie som použil fotoaparát Canon EOS R, čo môžeme označiť za aktuálny model trhu. Preto neviem povedať, ako by sa správal objektív na starších telách typu 5d mark II, no rozhodne aj z tohto snímača to bude liezť v perfektnom stave. Ďalšou silnou vlastnosťou je bohek objektívu. Ohnisko 600mm objekt odpichne od prostredia a clona 4 rozmaže takmer všetko, čo je za ním. 9 lamelová clona vytvorí krásny zamatový bohek. Ak by som ju porovnal s 300-kou ,ktorú používam úplne prioritne, tak ten obraz je iný. 300-ka je briliant medzi objektívmi, a tak aj dotiahnuť túto latku s inými teleobjektívmi nie je jednoduché. 600-ka má v porovnaní s 300-kou jemnejšiu ostrosť s jemnejšou kresbou, ale s rovnakým kontrastom. No takéto porovnanie vie urobiť iba ten, kto roky používa daný objektív. Pre laickú verejnosť to sú nerozoznateľné výsledky.
Obrazová kvalita s 1.4x TC a 2x TC.
Na mojej 300-ke úplne bežne používam extendre, pretože viem, že obrazová kvalita mi nejak rapídne nespadne. Nedalo mi to a testoval som aj jednotlivé tc. Pri použití 1.4 sa ostrosť málinko zjemní, ale kontrast a kresba ostáva. Všimnete si to iba vtedy, ak stihnete urobiť fotky toho istého momentu holej 600-ky aj s tc 1.4. Obraz je niekde medzi 300+ 1.4 a 300+2x.
Pri použití tc 2x sú už rozdiely väčšie. Ostrosť klesne, zmení sa aj kresba, či kontrast. Prirovnávam ho k výsledkom Tamrona 150-600 G1. Čo znamená, že vôbec nie je zlý. Práve naopak, to je čo povedať. Pri ohnisku 1200 a clone 8 sú tieto výsledky skutočne na vysokej úrovni.
Obraz na 600mm skle spolu s TC je kvalitný po všetkých stránkach.
Zaostrovanie s použitím TC.
Ako rada všetkých L- kových objektívov, aj tento disponuje USM. Je tichý, rýchly a spoľahlivý. Dokonca sa mi zdalo ,že je ešte tichší, ako na mojej 300-ke. Možno je to tým, že je to úplne nové, ale aj tak som ani nevedel, kedy sa to v tom objektíve hýbe. Skúšal som aj pohybujúce sa objekty, ktoré bez problémov stíhalo. Zase bol objektív testovaný na Canon Eos R a v rýchlosti zaostrovania som nezbadal žiadnu zmenu s porovnaním so zrkadlovkou. V spolupráci s Canon extender 1.4x a 2x sa ostrenie ale začne meniť. Najvýraznejší pokles rýchlosti ostrenia je vidieť pri použití 2x tc. Tam objektív skutočne spomalí, ale niet sa čo čudovať pri ohnisku 1200mm na FF s clonou 8. Na statické zábery to ale bez problémov postačuje, dokonca aj s jemným pohybom. Pri použití s 1.4 tc fotograf získa ohnisko 840mm s clonou 5.6 a na rýchlosti je cítiť iba jemné spomalenie. Rýchlosť USM je rýchla a presná, no po nasadení s extendermi sa začne spomaľovať.
Aj v tomto parametre som bol maximálne spokojný.
Stabilizácia obrazu
Ďalšiu z vecí, ktorú Canon prepracoval, je stabilizácia obrazu. Kým v posledných radách Canon používal 4-krokovú stabilizáciu, tu už vložil 5-krokovú. V praxi to znamená, že je omnoho citlivejšia a dokáže utlmiť aj to najväčšie chvenie. Raz sa mi podarilo prísť k jazvečej nore už dosť neskoro, kedy už boli jazvece vonku. Nič iné mi neostávalo, iba fotiť z takej pozície, akú som mal. Statív so sebou nenosím, a tak takmer všetky zábery vznikli z ruky, aj tie pri nore. Nastavenie fotoaparátu som mal s vysokým ISO 5000 s clonou 4 a čase 1/30s. Napodiv som mal fotky takmer všetky ostré, iba tie nie, kde sa jazvece hýbali. 5-kroková stabilizácia obrazu robí skutočne zázraky, a to aj s použitím TC 1.4x a 2x. Myslel som si ,že už 4- kroková je bez pochyby super, ale po vyskúšaní 5-krokovej som ostal v úplnom úžase. Ak by ju Canon vkladal aj do ostatných objektívov, napríklad Canon 300mm III a iné, bude to krok vpred, a s kombináciou stabilizovaných čipov jednoducho dobehol trh. Už teraz fotiť 1/30s z ruky je pokrok ,ktorý v teréne pomôže a odľahčí chrbát ,pretože statív už na niektoré typy fotolovov už nebude treba. To iste väčšinu wildlife photographerov ,ktorí vlastnia jednotkové verzie, určite poteší. Ďalšou vecou, ktorá poteší hlavne kameramanov je, že ju vôbec nepočuť. Je ešte tichšia, ako na predošlých verziách II rady.
Dizajn a balenie
Biela, biela, biela, na toto sme si už asi zvykli. Čo nie je problém, pretože dnes je už dostať veľa lenscoverov od výmyslu sveta. Krivky objektívu sa vylepšili, zjemnili. Nenachádzajú sa tam už ostrejšie hrany, čím sa objektív lepšie drží a lepšie nosí. Fyziku oklamať nejde, 600mm je kus kovu s pomerne veľkými rozmermi. Slnečná clona pripomína kýblik na slnečnicu a samotný teleobjektív guľomet. Pri kúpe objektívu upozorňujem na dobrý fotobatoh, pretože do štandardného ho máte problém vopchať. Ja používam Lowepro 450AW a skutočne len tak tak.
Výhodou je, že už pri týchto objektívoch je možné počítať s poriadnou odolnosťou, hlavne proti vode a prachu. Do akej miery je odolný voči nárazu neviem a ani to nechcem skúšať.
Dodávaný je v praktickom puzdre na chrbát, pričom už pravdepodobne upustili zo strieborných kufríkov. No jednu výčitku by som mal. Keď už robia nové balenie ,ktoré je praktické na nosenie, mohli ho urobiť o 10cm vyššie, aby sa tam vopchal objektív aj s telom. V tom prípade by nebolo hneď potrebné kupovať nový batoh, pretože to by úplne postačilo.
Nadobúdacia cena
Vždy keď pozerám na ceny týchto objektívov, podlamujú sa mi kolená. S veľkou pravdepodobnosťou si ho nebude môcť dovoliť každý fotograf . Nadobúdacia cena je vysoká svojou hodnotou a rovná sa cene auta.
Porovnanie:
- Canon EF 600/4 L IS USM III – 13 999€
- Sony FE 600/4 GM OSS – 14 250€
- Nikkon AF S Nikkor 600/4 FL ED VR – 12 999€
V porovnaní s konkurenciou je v strede, pričom si určite myslím, že si nájde svojich spotrebiteľov. Takýto objektív sa nekupuje na mesiac, ani rok, ale doslova desaťročia. Poznám známych, ktorí si ho zobrali na splátky a nevedeli si to vynachváliť. 10 rokov splácal, ale 10 rokov fotil s kvalitným sklom.
Zhrnutie
Canon EF 600/4 III sa radí k najlepším a najdrahším teleobjektívom v danej triede Canonu, ale aj konkurencie. Ma vynikajúci obraz, aj s použitím 1.4x a 2X tc. Vysoké praktické použitie vďaka odľahčenej konštrukcii. Už žiaden statív, ale všetko z ruky. Vynikajúca stabilizácia obrazu, kedy fotograf môže fotografovať pri slabom svetle na dlhých časoch, až 1/30s z ruky. Odolnosť v poveternostných podmienkach a kvalitný pohodlný dizajn sú už samozrejmosťou tejto triedy. Nadobúdacia cena by mohla byť menšia všeobecne medzi komerčnými značkami, no ale o tom nerozhodujeme predsa my. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť urobila tento objektív ešte zaujímavejším pre milovníkov vtáčikov a drobných objektov. V tejto III triede sa nazbieralo toľko vylepšení, že si myslím ,že majitelia prvej rady už, alebo čoskoro, budú rozbíjať prasiatka. Ako mínus vidím nadobúdaciu cenu a puzdro. To mohlo byť väčšie, aby sa tam vošlo aspoň jedno telo.
Doporučený obchod: https://www.aqt.sk/objektivy-s-pevnym-ohniskom-canon/canon-ef-600-mm-f-4l-is-iii-usm/
Technické parametre: https://www.canon.sk/lenses/ef-600mm-f-4l-is-iii-usm/
Pôvodný blog na osobných stránkach prispievateľa www.PatrikRolin.sk
Celkovo 1,368 zobrazení, z toho dnes 4 !